Sema Yılmaz (Online)
Sema Yılmaz (Online) Whatsapp numaramız ile ücretsiz bilgi alın!

Burun Estetiğine Dair Temel Bilgiler

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Burun kısmında meydana gelen estetik sorunlar ve işlevsel sorunlar için yapılan işlemlere Rinoplasti denir. Burun estetiği günümüzde gelişen teknolojik uygulamalarla herkese kolayca yapılabiliyor. Burnunun estetik yapısından rahatsız olanlar, burunda kemik eğriliği veya şekil bozukluğu olan herkes burun estetiği yaptırabilir. Bu sorunlar yalnızca estetik görünüme neden olmaz. Bu sorunlar kişinin rahat nefes almasını engeller. Aynı zamanda sinüziti olanlar için eğrilik ve kemik ciddi nefes alma ve burun akmaması gibi sorunlara neden olur. Burnun akmaması geçmek bilmeyen baş ağrılarının da en önemli sebebidir.

Neden Burun Estetiği Yaptırmalıyız?

Estetik görünüm hem erkekler hem de bayanlar için çok önemlidir. Yüz estetiği ise en önemli estetik sorunlardan birisidir. Estetik kaygılar özgüven eksikliğine ve mutsuzluğa neden olur. Burun estetiği ile burun şeklinizi kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Yalnızca ciddi burun sorunları için değil, kendi istediğiniz görünümü yakalamak için de burun estetiği yaptırabilirsiniz. Burun ucunun düşük olması, deforme olması, çöküntü ve eğrilikler için de burun estetiği yaptırabilirsiniz. Örneğin burnunda et olan birisi hem burnundaki eti aldırıp, aynı anda burun estetiği de yaptırabilir.

Burun estetiği Nasıl Yapılır?

Açık ve kapalı ameliyat olmak üzere iki şekilde yapılır. Her türlü şekil bozuklukları için açık burun estetiği ameliyatı yapılabilir. Açık ameliyatlarda doktorun el becerisine göre iz kalmaz. Kapalı burun estetiği ise günümüzde en çok tercih edilen ve izsiz burun ameliyatı olarak ifade edilen tekniktir. Açık ve kapalı burun estetiğinde ameliyat süresi 2-3 saattir. Genel anestezi ile yapılır ve hasta ameliyat esnasında ve sonrasında ağrı hissetmez. Kesinlikle kanama olmaz.

Burun Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Burun içiresine konulan silikonlar 4-7 gün arasında durmalıdır. Bu silikonlar hava almaya uygun olup, nefes almanıza engel olmaz. Ameliyat sonrası su içilmemeli ve dudaklar nemli bezle ıslatılmalıdır. Buz Kompleksi uygulanarak şişlik olmasına engel olunmalıdır. Ameliyat sonrası sümkürmemeye önem verilmeli yaklaşık 1 ay ağır kaldırmamak ve spor yapmamak gerekir. Bir süre yüksek yastıkta yatarsanız nefes almanız daha kolay olur.

Yorum Yap